معرفی زبان برنامه نویسی VB.net

فهرست مطالب

معرفی زبان  VB.net

ویژوال بیسیک دات نت (VB.NET) یک زبان برنامه نویسی شی گرا چند پارادایم است که در دات نت چارچوب (NET Framework.) اجرا شده است. مایکروسافت VB.NET را در سال ۲۰۰۲ به عنوان جانشین اصلی ویژوال بیسیک خود راه اندازی کرد.  همراه با #Visual C ، این یکی از دو زبان اصلی است که هدف چارچوب .NET را دارند.

محیط توسعه یکپارچه مایکروسافت (IDE) برای توسعه زبان Visual Studio  ،Visual Basic .NET   است. یا به عبارتی دیگر به همان محیط برنامه نویسی ویژوال استودبو (IDE)  می گویند. اکثر نسخه های ویژوال استودیو تجاری هستند؛ تنها استثنائات ویژوال استودیو اکسپرس و ویژوال استودیو انجمن، که نرم افزار رایگان هستند.  علاوه بر این، SDK  .NET Framework شامل یک کامپایلر خط فرمان رایگان به نام vbc.exe می باشد. مونو ( مونو یک پروژه آزاد و متن باز است که توسط Xamarin  ایجاد شده،و در واقع  شرکت تابعه مایکروسافت است) همچنین شامل یک کامپایلر خط فرمان VB.NET است.

 

منبع آموزشی VB.net,manbaeamozeshi.com, آموزش دستورات VB.net, سینتکس ویبی دات نت

 

 

دستورات زبان VB.net

 

 

VB.NET از ( statements )   یا به معنای لغوی همان  اظهارات برای مشخص کردن (َActions) اقدامات استفاده می کند. رایج ترین عبارت یک عبارت بیان (expression) است که شامل یک عبارت برای ارزیابی در یک خط است. به عنوان بخشی از این ارزیابی، ممکن است توابع ( functions) یا زیر روال ها (subroutines ) نامیده شود و متغیرها (variables) مقادیر جدیدی را در خود جای دهند.

VB.NET برای اصلاح اجرای عادی تکراری عبارات، چندین عبارت، کنترل جریان را مشخص می کند که توسط کلمات کلیدی رزرو شده مشخص شده است.

برنامه نویسی ساختاری(Structured programming) توسط چندین ساختار از جمله دو ساختار اجرایی شرطی پشتیبانی می شود (If … Then … Else … End If and Select Case … Case … End Select ) و سه اجرای تکراری (حلقه(loop)) ساختار (Do … Loop, For … To, and For Each).

 

 

پیس همانطور که گفته شد ویژوال بیسیک دات نت (VB.NET) یک زبان برنامه نویسی کامپیوتری شی گرا است که در(NET Framework.) اجرا شده است. اگرچه این تکامل زبان ویژوال بیسیک است، اما با VB6 سازگار نیست، و هر کدی که در نسخه قدیمی نوشته شده است تحت VB.NET کامپایل نمی شود.

همانند تمام زبان های دات نت، VB.NET پشتیبانی کاملی از مفاهیم شی گرا دارد. همه چیز در VB.NET شیء است، از جمله تمام انواع اولیه (Short، Integer، Long، String، Boolean، و غیره) و انواع تعریف شده توسط کاربر و تمام اشیاء از کلاس پایه به ارث می برند.

VB.NET توسط چارچوب دات نت (NET Framework.) مایکروسافت پیاده سازی شده است. بنابراین، دسترسی کامل به تمامی کتابخانه ها در  (NET Framework.) دارد. همچنین ممکن است برنامه های VB.NET را در Mono، جایگزین منبع باز برای .NET، نه تنها تحت ویندوز، بلکه حتی لینوکس یا Mac OSX اجرا کنید.

 

دلایل زیر VB.Net را یک زبان حرفه ای به طور گسترده ای استفاده می کند:

مدرن، هدف کلی (Modern, general purpose)

شی گرا (Object oriented)

جزء گرا (Component oriented)

آسان برای یادگیری (Easy to learn)

زبان سازمانی (Structured language)

برنامه های کارآمد را تولید می کند .

و  می تواند در انواع سیستم عامل های کامپیوتری کامپایل شود .

بخشی از چارچوب .Net

 

ویژگی های برنامه نویسی قوی VB.Net

VB.Net دارای ویژگی های برنامه نویسی قوی متعددی است که باعث می شود بسیاری از برنامه نویسان در سرتاسر دنیا با آن روبرو شوند. بگذارید برخی از این ویژگیها را ذکر کنیم:

شرایط بولین (Boolean Conditions)

مجموعه حذف اتوماتیک

کتابخانه استاندارد (Standard Library)

نسخه مجتمع (Assembly Versioning)

خواص و رویدادها (Properties and Events)

نمایندگان و مدیریت رویدادها (Delegates and Events Management)

Generics آسان برای استفاده (Easy-to-use Generics)

شاخصهای شاخص (Indexers)

تدوین شرطی (Conditional Compilation)

چند موضوع ساده (Multi threading)

 

 

 

 

محصولات پیشنهادی :

[sv_product_list cats=”project_vb-net”]

حسین عشوری زاده
حسین عشوری زاده

عاشق برنامه نویسی ، بلاگری و دنیای دیجیتال مارکتینگ هستم. در حال حاظر در شرکت پژواک در حال فتح قله های گوگل نوردیم ...!

مشاهده پروفایل

اخرین اخبار

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.